Avel, slakt & förädling, utveckling av griskött

Dalsjöfors slakteri www.dalsjoforsslakteri.se
Danish Crown www.danishcrown.dk
Delsbo Slakteri www.delsboslakteri.se
Ello-Livs www.ello.se
Ginsten Slakt www.ginsten.com
Gudruns www.engvallschark.se
Hugosons www.hugosons.se
Jämtlandsgrisen www.jamtlandsgrisen.se
KLS www.kls.org
Norrbottensgården www.norrbottensgarden.com
Norsvin www.norsvin.no
PigWin www.qgenetics.com
Pärsons www.parsons.se
Quality Genetics www.qgenetics.com
Scan Foods www.scan.se
Siljans Chark www.siljanschark.se
Skövde slakteri www.skovdeslakteri.se
Slakteriprodukter (SLP) www.slakteriprodukter.se
Sohlbergs www.sohlbergschark.se
Steff-Houlberg www.steff-houlberg.dk
Swedish Meats www.swedishmeats.com
Svenska Avelspoolen AB www.avelspoolen.se
Ugglarps Slakteri www.ugglarps.com

Finansiering

Bankboken www.bankboken.nu
Bankgirot www.bgc.nu
Finans- och ekonomiportalen www.quicknet.se/hdc/ekonomi.htm
Handelsbanken www.handelsbanken.se
Ikanobanken www.ikanobanken.se
JP Banken www.jpbank.se
Nordbanken www.nb.se
NUTEK www.nutek.se
Postgirot www.postgirot.se
SEB www.sebanken.se
Skandiabanken www.skandiabanken.se
Sparbanken Gripen www.gripen.se
Stadshypotek www.handelsbanken.se
Stockholms fondbörs www.stockholmsborsen.se
Swedbank www.swedbank.se
Tryggbanken www.trygghansa.se
Valutakurser www.teledata.se/valuta
Östgöta Enskilda Bank www.oeb.se

Foder

Finska Foder www.suomenrehu.com
Foder & Spannmål www.foderspannmal.se
FoderLotsen AB www.foderlotsen.com
Fodermix www.fodermix.se
KLF www.klf.nu
Kvarnbyfoder www.kvarnbyfoder.se
Lactamin www.lactamin.se
Spannexgruppen www.spannex.se
Spannfod Agro AB www.spannfodagro.se
Svenska Foder AB www.svenskafoder.se
Svenska Lantmännen www.lantmannen.se

Företag och personal

Gröna Jobb
www.gronajobb.se











 

Forskning

Husdjurssverige/SLU www.slu.se/forskning/amne/husdjur/
Jordbrukstekniska Institutet www.jti.slu.se
Landsutvalget www.danskeslagterier.dk/smcms/Landsudvalget_Svin/Index.htm?ID=266
Norsvin www.norsvin.no
Stiftelsen Lantbruksforskning www.lantbruksforskning.se
Sveriges Lantbruksuniversitet, SLU www.slu.se
Öresundsuniversitetet www.uni.oresund.org

Handel, livsmedel, konsumentorg. etc.

Axfood Sverige AB www.axfood.se
Bergendahlsgruppen www.bergendahls.se
COOP www.coop.se
Hemköp www.hemkop.se
ICA www.ica.se
Konsum www.kf.se
Konsumenter i samverkan www.konsumentsamverkan.se
Konsumentföreningen Stockholm www.kf.se/templates/KFCommunity____518.aspx
KRAV www.krav.se
Lidl www.lidl.se
Livsmedelsverket www.slv.se
Netto www.netto.se
Sveriges Konsumentråd www.sverigeskonsumentrad.se
Willys www.willys.se
Vivo www.sth.vivo.se

Internationellt grissektorn

EPP European PIG Prodcuers www.pigproducer.net

Internationellt övrigt

Europeiska kommissionen - generaldirektoratet för jordbruk europa.eu.int/comm/dgs/agriculture/index_sv.htm
FAO-Förenta Nationernas organisation för livsmedel och jordbruk www.fao.org
Nordgen www.nordgen.org

Lagar och regler

Djurskyddslagen www.notisum.se/rnp/sls/lag/19880539.HTM
Jordbruksverket www.sjv.se
Livsmedelsverket www.slv.se

Leverantörer till grisbranschen

Abetong www.abetong.se
Alega Teknik www.alegateknik.se
Animek www.lantbruksnet.se/animek
Aqua Globe www.aquaglobe.se
Astimac AB www.astimac.se
Corus Byggsystem AB www.corusbyggsystem.se
Ergo Miljö www.ergomiljo.se
Fribergs Verkstäder AB www.fribergs.se
Funki Center www.funki.se
Industristängsel www.industristangsel.se
Infomatic www.infomatic.se
J-O Stalldesign & management www.jo-stalldesign.com
Jyden Bur www.jydenbur.dk
Kvänums Järn www.kvanumsjarn.se
LR-System AB www.lr-system.se
Meriden Sweden AB www.meriden-ah.com
Myrby Mekaniska Verkstad www.myrbymekaniska.se
MPA El- & lantbruksspecialisten www.mpael.se
Nordpost www.nordpost.se
Novab www.novab.nu
Ramsta Robotics www.ramstarobotics.se
Rotage Agri AB/Big Dutchman http://www.rotageagri.se
Skiold Datamix AB www.skiold-datamix.se
SKOV A/S www.skov.dk
Stallsystem www.stallsystem.se
Sveaverken www.sveaverken.com
TMC Betongelement AB www.tmcbetongelement.se
Tuna Maskin www.tunamaskin.com
Ydre-grinden www.ydre-grinden.se

Mässor

Agromek www.agromek.dk
Elmia www.elmia.se
EuroTier www.dlg.org
Expoaviga www.expoaviga.com
Mila www.mila-agro.com
Salon agriculture www.salon-agriculture.com
SPACE www.space.fr
Viv Europe www.viv.net

Myndigheter och institutioner

Europaparlamentets Info kontor i Stockholm www.europarl.se
Jordbruksdepartementet www.jordbruk.regeringen.se
Jordbruksverket (SJV) www.sjv.se
KungligaSkogs- och Lantbruksakademien www.ksla.se
Lantmäteriet www.lantmateriet.se
Livsmedelsekonomiska Institutet www.sli.lu.se
Livsmedelsverket www.slv.se
Länsstyrelserna www.lst.se
Statistska Centralbyrån www.scb.se
SVA www.sva.se

Organisationer köttsektorn

Kött- och charkföretagen www.kcf.se
Svenska köttföretagen
www.kottforetagen.se

Organisationer övriga

Tyvärr finns inga artiklar som stämmer överens med dina önskemål.


Rådgivning, information

EU:s lagstiftning europa.eu.int/eur-lex/sv/search/search_lif.html
Landsutvalget for svin www.lu.dk
LRF-konsult www.konsult.lrf.se
PigWin www.gardochdjurhalsan.se/sv/winpig
Svensk Köttinformation www.svenskkottinformation.se
Gård & Djurhälsan
www.gardochdjurhalsan.se

Tidskrifter, tidningar och övriga media

Agriculture www.agriculture.com
Agronomics www.agronomics.se
ATL www.atl.nu
Farm Journal www.farmjournal.com
Hyologisk www.agrar.dk
International Pig Topics www.positiveaction.co.uk
Jordbruksaktuellt www.ja.se
Land www.media.lrf.se
Land Lantbruk www.lantbruk.com
Lantmannen www.lantmannen.com
Pig International www.pig-international.com
Pork Magazine www.porkmag.com
Svin (DK). Landbruksavisen www.dlmedier.dk
Svin (N) www.norsvin.no

Tillbehör och övrigt

AnalyCen www.analycen.se
Bayer HealthCare www.bayer.se
Ceva Vetpharma AB www.vetpharma.se
LEO Animal Health www.leoanimalhealth.com
Pharmacia Animal Health www.pah.nu
Physpharma www.physpharma.se

Veterinärer (organisationer, företag)

SVA www.sva.se
Gård & Djurhälsan
www.gardochdjurhalsan.se